Header Menu

CentOS 7 Redis Nasıl Kurulur? resim

CentOS 7 Redis Nasıl Kurulur?

 

CentOS 7'ye Redis Nasıl Kurulur

Bu yazımızda size CentOS 7 Linux üzerinde Redis sunucusunun nasıl kurulacağını, yapılandırılacağını ve test edileceğini anlatacağız .

1. Redis paketini CentOS 7'ye kurmak için, Epel Deposunu, gösterildiği gibi Yum Paket Yöneticisini kullanarak sisteminize kurmanız gerekir .

 
# yum install epel-release

2. EPEL kurulduktan sonra, şimdi Redis paketini depodan aşağıdaki gibi kurabilirsiniz.

 
# yum install redis 

 3. Ardından, /etc/sysctl.conf yapılandırma dosyasına 1ekleyerek , Linux çekirdeğinin bellek fazla yükleme ayarını yapın vm.overcommit_memory = 1.

 
# sysctl vm.overcommit_memory=1

 ve ardından sistemi yeniden başlatarak değişikliği uygulayın.

Ayrıca, aşağıdaki echo komutunu kullanarak hem bellek kullanımı hem de gecikme üzerinde olumsuz bir etkisi olduğundan, saydam büyük sayfalar çekirdeği özelliğinin devre dışı bırakıldığından emin olun.

 
# echo never > /sys/kernel/mm/transparent_hugepage/enabled

 

CentOS 7'de Redis Sunucusunu Yapılandırma

 

4. Redis için varsayılan yapılandırma /etc/redis.conf şeklindedir . Düzenlemeden önce, aşağıdaki gibi bir yedeğini oluşturun. Bu, herhangi bir hata durumunda varsayılan yapılandırmaların yedeğine geri dönmenizi sağlar.

 
# cp /etc/redis.conf /etc/redis.conf.orig

 

5Ardından ,gösterildiği gibi favori metin tabanlı düzenleyicilerinizden herhangi birini kullanarak düzenlemek için orjinal redis yapılandırma dosyasını açın.

 

 
# vi /etc/redis.conf 

Birkaç yapılandırma yönergesi vardır ve bunların anlamı ve kullanım amacı dosyada mevcuttur ve iyi açıklanmıştır.

Tipik bir yapılandırma örneği, Redis sunucusuna uzaktan erişime izin vermektir. Varsayılan olarak, Redis yalnızca çalıştığı yerel sunucudaki, yani geri döngü arabirimindeki ( 127.0.0.1 ) bağlantıları kabul edecek şekilde yapılandırılmıştır ve 6379 numaralı bağlantı noktasını dinler .

 

6."bind" Uzaktan erişime izin vermek için, yapılandırma yönergesini ve ardından aşağıdaki gibi bir veya daha fazla IP adresini kullanarak belirli bir arabirimi veya seçilen birden çok arabirimi dinleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

 
bind  127.0.0.1

bind 10.0.2.15   192.168.0.105

7. Farklı bir bağlantı noktasındaki bağlantıları kabul etmek için bağlantı noktası yönergesinin değerini değiştirin.

 
port 5000

Gerekli tüm değişiklikleri yaptıktan sonra dosyayı kaydedin ve çıkın.

8. Bu noktada sunucunuzu Redis'i verimli bir şekilde çalıştıracak şekilde ayarlamış ve Redis sunucusunu istediğiniz şekilde çalışacak şekilde yapılandırmışsınızdır.Şimdi Redis hizmetinizi başlatmanız gerekiyor,şimdilik sistem her yeniden başlatıldığında otomatik olarak başlamasını etkinleştirin ve gösterildiği gibi systemctl yardımcı programını kullanarak durumunu kontrol edin .

 
# systemctl start redis

# systemctl enable redis

# systemctl status redis

9. Redis sunucusunun dinlediği arabirimi ve bağlantı noktasını kontrol etmek için netstat komutunu kullanın.

 
# netstat -tlpn

10. Sisteminizde güvenlik duvarı hizmeti çalışıyorsa , Redis sunucusuna harici bağlantılara izin vermek için güvenlik duvarı yapılandırmasında 6379 numaralı bağlantı noktasını açmanız gerekir .

 
# firewall-cmd --permanent --zone=public --add-port=6379/tcp 

# firewall-cmd  --reload

Redis Sunucusuna Bağlantıyı Test Etme

11. Redis sunucusuna bağlantıyı test etmek için Redis istemci programını açabilir ve aşağıdaki gibi bir test komutu çalıştırabilirsiniz (bu durumda bağlı istemcileri listeler).

 
# redis-cli

> client list    #list clients connected to the server

Artık Redis kullanarak CentOS 7 sunucunuzda hızlı, dinamik ve modern uygulamalar oluşturabilirsiniz. Paylaşmak istediğiniz herhangi bir sorunuz veya düşünceniz varsa, bize ulaşmak için aşağıdaki geri bildirim formunu kullanın.

Sizde VDS sunucuya sahip olmak istiyorsanız VDS paketlerimizi inceleyebilirsiniz! 

449 Görüntüleme